Z przodu, na skrzydłach, a może z tyłu? Wiemy, które miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze
Ostatnio świat obiegła informacja o tragicznym wypadku, który miał miejsce na pokładzie samolotu Singapore Airlines, który leciał z Londynu do Singapuru. Maszyna wpadła w turbulencje, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a kilkadziesiąt zostało rannych. Pasażerowie zaczęli zadawać pytania, czy latanie rzeczywiście jest tak bezpieczne, jak wszyscy mówią. Odpowiedź na nie jest prosta – wciąż pozostaje najbezpieczniejszym sposobem na przemieszczanie się. Jeśli jednak wzbudza wasze obawy, wiemy, jak choć częściowo temu zaradzić.
Do sieci trafiły badania dotyczące tego, które miejsca w samolocie uchodzą za najbardziej bezpieczne w razie jakichkolwiek komplikacji. Warto się z nimi zapoznać.
Które miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze?
Okazuje się, że to, które miejsca są najbardziej bezpieczne w samolocie, zależy od rodzaju sytuacji awaryjnej, w jakiej znajdzie się maszyna. Jednak badania pokazują, że zazwyczaj bezpieczniej jest na środku lub z tyłu samolotu.
Rezerwując miejsca w samolocie dość często myślimy po prostu o tym, jak łatwo będzie wsiąść i wysiąść z samolotu, a także o tym, czy będzie nam wygodnie. Badania pokazują jednak, że niektóre obszary w samolocie są bezpieczniejsze od innych i jest to jedna z niewielu zalet płacenia za miejsce.
Kiedy Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu w USA zbadała 20 katastrof od 1971 r. (z ofiarami śmiertelnymi i osobami, które przeżyły), okazało się, że osoby siedzące z tyłu samolotu miały 69 proc. szans na przeżycie, podczas gdy osoby siedzące z przodu samolotu miały tylko 49 proc. Pasażerowie umieszczeni wokół skrzydła samolotu mieli 59 proc. szans.
Potwierdza to też badanie przeprowadzone przez Federalną Administrację Lotniczą w USA. Przeanalizowano w nim dane z katastrof w latach 1985-2000, w których ludzie zginęli, ale też ocaleli. Wyniki potwierdziły, że tył samolotu wydawał się bezpieczniejszy, ponieważ zwiększał szansę przetrwania. Korzystne było także zajęcie miejsca pośrodku.
W przypadku osób siedzących na środkowych siedzeniach z tyłu samolotu wskaźnik śmiertelności wynosił 28 proc., a najmniej bezpieczne były miejsca przy przejściu na środku przedniej części kabiny (44 proc. śmiertelności). Jak wskazuje CNN, środkowe siedzenia są bezpieczniejsze, ponieważ pasażerowie są buforowani przez osoby siedzące po obu ich stronach.
Najbezpieczniejsze lata w historii latania
Rok 2023 był drugim najbezpieczniejszym rokiem w historii pod względem bezpieczeństwa linii lotniczych. Według bazy danych Aviation Safety Network na 35 milionów lotów doszło do 1213 poważnych incydentów, 134 wypadków, 5 wypadków śmiertelnych i 105 zgonów. Jak podaje Airlinesratings.com, średnia w ciągu ostatnich pięciu lat to 13 wypadków rocznie i 300 zgonów.
W badaniach przeprowadzonych na przestrzeni całego stulecia podróż samolotem niezmiennie plasuje się na wysokich miejscach jako bezpieczniejsza forma podróżowania, na przykład w porównaniu z samochodem. Badanie Washington Post wykazało, że na każdy miliard mil przejechanych samochodem przypada 7,28 zgonów – to zdecydowanie najwięcej w przypadku każdego transportu publicznego. Następnie pojawia się prom (3,17 zgonów na miliard mil), pociąg (0,43), metro (0,24), autobus (0,11) i samolot – 0,07 zgonów na miliard pasażerokilometrów.